Turistika

Naše okolie ponúka 164 značených turistických trás s dĺžkou 1227 km


 

Najobľúbenejšie turistické trasy s čarovnými vyhliadkami:

CESTA HRDINOV SNP

Všetky vrcholy Nízkych Tatier Cestou hrdinov SNP, ktorá je najdôležitejšia turistická magistrála na Slovensku a je súčasťou Európskej diaľkovej trasy E 8. Územím Horehronia vedie úsek s dĺžkou 97 km. Z Telgártu, známeho miesta bojov počas SNP, stúpa chodník na legendami opradenú Kráľovu hoľu, kde sa začína jeden z najkrajších úsekov hrebeňom Nízkych Tatier, známym ako energetické meridiánové územie Zeme. Od vysielača na vrchole Kráľovej hole pokračuje chodník cez Ždiarske sedlo – útulňu Andrejcovú – sedlo Priehyba – útulňa Ramža – horský priechod Čertovica – cez Kumštové sedlo – ku Chate M. R. Štefánika pod Ďumbier, najvyšší bod Nízkych Tatier (2045 m n.m.) – Chopok – Kamenná chata pod Chopkom – Chabenec s útulňou – cez prírodný úkaz Latiborská hoľa – na sedlo pod Skalkou – Kozí chrbát až na Donovaly, kde si ďalej razí cestu Veľkou Fatrou. Náročná dlhá vysokohorská túra so značným prevýšením.


NA ĎUMBIER Z TRANGOŠKY

Na vrchol Nízkych Tatier Ďumbier vedie i kratší chodník z Trangošky, cez jaskyňu Mŕtvych Netopier a Chatu M. R. Štefánika (11 km). Rodiny s deťmi si môžu vychutnať krásy vrcholov Nízkych Tatier výletom lanovkami, ktoré spájajú obe strany Chopku.


VAJSKOVSKÁ DOLINA

Najkrajšou dolinou k vodopádu: 10 km dlhá Vajskovská dolina sa považuje za jednu z najkrajších v Nízkych Tatrách. 9 metrov vysoký Vajskovský vodopád v závere doliny v divokých skalných tiesňavách je celoročne turisticky prístupný. Celá dolina spolu s rekreačnou oblasťou Krpačovo ponúka okrem prechádzky lesom, člnkovania na jazere aj dobré možnosti na cykloturistiku.


 

RUDNOU MAGISTRÁLOU NA HRB

Rudnou magistrálou na Hrb do geografického stredu Slovenska (51 km): Salaš Zbojská – Klenovský Vepor – Tlstý Javor – Hrončok – geografický stred Slovenska Hrb (1255 m n.m.). Menej náročná trasa na Hrb vedie od Ľubietovej (11 km) alebo z Predajnej, kde sa na trase nachádzajú i Predajnianske vodopády a – Čelniansky “Kelemenov” tunel – jediný tunel na lesnej ceste na Slovensku z r. 1928.


 

Z PREDAJNEJ NA POĽANU

Do najväčšieho sopečného kráteru v strednej Európe, Poľana (30 km): Predajnianske vodopády – Čelniansky “Kelemenov” tunel – Hrb – Ľubietovský Vepor – Poľana (1458 m n.m.) – vodopád Bystré s výškou 25 m patrí medzi najmohutnejšie vodopády na Slovensku. Priechod okolo vodopádu umožňujú rebríky a lano.


ČIERNY BALOG – LESNÍCKY SKANZEN

Náučný chodník v Lesníckom skanzene v Čiernom Balogu – na náučnom chodníku „Lesného času“ dlhom 3,3 km, sa na 75 zastávkach zoznámite s hospodárením v lese, lesnou históriou, technikou, náradím, spoznáte obyvateľov lesa i umelecké diela, ktoré les vytvoril.


 

CHODNÍK ZBOJNÍKA JAKUBA SUROVCA

Náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca v Čertovej tiesňave (4,7 km s prevýšením 268 metrov) Náučný zbojnícky chodník legendárneho tisovského zbojníka Jakuba Surovca a jeho zbojníckej družiny, ktorí unikali panským žandárom zo sedla Zbojská ťažko prístupnou Čertovou dolinou. Východzí bod je pri informačnom centre na Salaši Zbojská, pokračuje čiastočne Rudnou magistrálou na Remetisko, cez dolinku Makovo koryto popod železničný viadukt Čertov most smerom k ústiu Čertovej doliny. Po krátkom vybočení k Čertovej jaskyni a prekonaní tiesňavy Čertova dolina sa náučná trasa vracia späť na Zbojnícky dvor cez lúky Pacherky a salaš v Galičke.


 

Turisticka_mapa HOREHRONIA