Hrady, zámky a múzeá

Históriou Horehronia prechádzali kráľovské rody a armády, po ktorých nám ostali Hrady Ľupča a Muráň. Svedectvo dávnej minulosti skrývajú múzeá.


 

HRAD ĽUPČA

Národná kultúrna pamiatka Hrad Ľupča stojí nad obcou Slovenská Ľupča od 13. storočia na návrší posledného výbežku Nízkych Tatier. V areáli hradu sa nachádza aj 62 metrov hlboká studňa, z ktorej dna vedie tunel vyúsťujúci neďaleko hradu. Po prvotnej rekonštrukcii v roku 2002 tzv. horného hradu bola vykonaná úplná obnova najmladšej časti hradu, Gizelinho domu, ktorý sa využíva na reprezentačné účely a spoločenské podujatia. Dominantou je sála, pomenovaná, podobne ako celá stavba, po dcére cisárovnej Sisi a cisára Františka Jozefa I., Gizele.

Viac info: www.hradlupca.sk


 

PUSTÝ HRAD – HRAD MURÁŇ

Zrúcanina hradu Muráň sa vypína na južnom okraji Muránskej planiny v oblasti Slovenského Rudohoria nad obcou Muráň. Nachádza sa na brale Cigánka a patrí medzi najvyššie položené hrady na Slovensku. Vďaka svojim pestrým dejinám patrí k najznámejším hradom na Gemeri z 13. storočia. V súčasnosti z neho ostali ruiny, ale s najkrajším výhľadom na celú Muránsku planinu.

Viac info: www.pustyhrad.com


 

MÚZEUM LANOVKY VON ROLL

Na južnej strane Chopku nájdete priestory historickej lanovky! Bežnému návštevníkovi neviditeľný, no pamätníkom lanoviek vzácny poklad rozpráva príbeh o začiatkoch cestovného ruchu v Nízkych Tatrách. Dobovú lanovku s nástupnou stanicou z roku 1954-1957 si návštevníci južnej strany Chopku môžu pozrieť v lokalite Kosodrevina.

Viac info: http://www.muzeumvonrol.sk

 


 

HOREHRONSKÉ MÚZEUM

Múzeum sa nachadza v meste v Brezne a poskytuje stálu narodopisnú, historickú a literárnu expozíciu.

Viac info: www.horehronskemuzeum.sk


 

MÚZEUM ZVONCOV

Múzeum sa nachádza v obci Šumiac. Unikátna zbierka zvoncov je vystavená v rodinnej drevenici Mikuláša Gigaca  a obsahuje viac ako 2000 kusov zvoncov a ľudové hudobné nástroje náradie. V blízkosti múzea sa nachádza svetový unikát “Telgártska slučka” na železničnej trati Červená Skala-Margecany.

Viac info: www.muzeumzvoncov.sk